Porada dnia

Ruch, ruch i jeszcze raz ruch!
Dostateczna dawka ruchu sprawi, że mięśnie brzucha się wzmocnią, a leniwe jelita będą miały więcej bodźców do działania.

Marketing

Reklama w serwisie

Kontakt


mail: Ten adres e-mail jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć

Wypróżnienia u dzieci

Wiele matek jest nadwrażliwych, jeśli chodzi o zdrowie ich dzieci oraz uważa, że ich pociechy cierpią na zaparcia – trzeba jednak pamiętać o tym, ze nie można porównywać wypróżnień u tak małych dzieci do wypróżnień u dorosłych oraz należy zachować spokój, jeśli oddawaniu stolca nie towarzyszą inne objawy.

Przede wszystkim, dziecko może wypróżniać się zarówno kilka razy dziennie, jak i raz na kilka dni – wszystko jest uwarunkowane indywidualnie oraz zależy nie tylko od przyjmowanego pokarmu, ale również od tego, jaka praca jelit odróżnia dane dziecko, dlatego właśnie nie należy pod tym względem porównywać dzieci nawet w tym samym wieku. O ile stolce są dosyć miękkie, a ich oddawaniu nie towarzyszy ból brzucha czy nie pojawiają się w nich smużki krwi, nie ma czym się martwić.

Mleko matki jest zazwyczaj idealnym pokarmem dla niemowlęcia – trzeba pamiętać o tym, że niemowlęta karmione nim rzadko kiedy cierpią na zaparcia, jednak równocześnie mogą silnie przeć przy wydawaniu stolca, jako ze nie mają odpowiednio skoordynowanych mięśni odbytu, zaś miękki stolec nie wywiera na nie nacisku. Jeśli dziecko ma problemy z wydalaniem stolca, dobrze jest spróbować podawać mu dodatki owocowe i warzywne, jeśli jest już na tyle duże; można również, jeśli osiągnęło prawidłowy wiek, podawać mu więcej płynów poza mlekiem. Możliwe są również ćwiczenia – należy poruszać nóżkami dziecka tak, jakby jechało na rowerku. Mleko matki jest również o tyle pozytywnie działające na organizm dziecka, że może powodować mniejsze wydzielanie się gazów, ulewanie pokarmu czy zmniejszone prawdopodobieństwo wystąpienia zaparć.

Trzeba pamiętać, że układ wydalniczy dziecka pracuje zupełnie inaczej, niż u osoby dorosłej – jest to kwestia bardzo ważna, jako że zachowania, które u dorosłych są objawem nieprawidłowości, u dzieci są zupełnie normalne. Jeśli zauważymy jakiekolwiek dolegliwości u dzieci, warto najpierw skontaktować się z lekarzem, który postawi odpowiednią diagnozę, zastosuje leczenie oraz powie, co należy zrobić, aby przeciwdziałać pojawianiu się takich problemów w przyszłości.