Porada dnia

Ruch, ruch i jeszcze raz ruch!
Dostateczna dawka ruchu sprawi, że mięśnie brzucha się wzmocnią, a leniwe jelita będą miały więcej bodźców do działania.

Marketing

Reklama w serwisie

Kontakt


mail: Ten adres e-mail jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć

Zaparcia u dzieci
Wielu rodziców, szczególnie młodych, nie potrafi do końca stwierdzić, czy to, co dzieje się ich dziecku, jest po prostu zwykłą czynnością fizjologiczną, czy też wymaga już zastosowania jakichś środków leczenia. Często jest tak w przypadku, kiedy małe dziecko cierpi na zaparcia – z jednej strony, są one demonizowane przez rodziców, zaś z drugiej, niektórzy rodzice po prostu je lekceważą, jako że są one podobne do zwykłych, chwilowych problemów z oddaniem stolca.

Przede wszystkim, należy się nauczyć dobrze rozpoznawać moment, kiedy nasze dwuletnie dziecko zaczyna cierpieć na zaparcia. Zwykle ma to miejsce, kiedy zmieniają się jakieś okoliczności jego życia – na przykład, podczas wyjazdów, zmiany diety czy stresujących wydarzeń. Rozpoznanie zaparć nie jest proste – niektóre dzieci po prostu rzadziej oddają stolec, co niekoniecznie znaczy, że cierpią na zaparcia – może być to dla nich po prostu zwykły stan fizjologiczny. Ważniejszy jest w tym przypadku sam wygląd stolca – jeśli jest on mały i twardy, oddawany niekoniecznie co 3-4 dni, ale również codziennie, ale sprawiający ból przy wypróżnieniu czy ból brzucha tuż przed wypróżnieniem – można już mówić o zaparciach.

Wbrew temu, co się sądzi, zaparcia występują u małych dzieci stosunkowo często – powody są najróżniejsze. Najczęściej zaparcia są wynikiem nieprawidłowej, ubogiej w błonnik diety, a także spożywania małych ilości płynów, które mają wpływać na rozrzedzanie masy stolca. Dobrze jest również pamiętać o tym, że zaparcia mogą być wywoływane przez samych rodziców – psychiczny nacisk na dziecko, które ma się choćby nauczyć korzystania z nocnika czy sedesu może wpływać negatywnie na podejście dziecka, co również powoduje zaparcia. Zaparcia zwykle powodują również ból, co sprawia, że dziecko obawia się oddawania stolca, dlatego też stara się tego nie robić – to znów prowadzi do zaparć i koło się zamyka.

Zaparcia u dwulatków należy odpowiednio rozpoznać, a potem szybko wyleczyć, po wyleczeniu zaś zapobiegać ich nawrotom – głownie poprzez odpowiednie zestawienie diety oraz większe ilości ruchu.