Porada dnia

Zmień pieczywo na PEŁNOZIARNISTE!
Alternatywą dla białego pieczywa mogą być dziś wszechobecne na rynku bułeczki z ziarnami, chleb orkiszowy, pełnoziarnisty razowiec oraz przeróżne odmiany inne tych produktów.

Marketing

Reklama w serwisie

Kontakt


mail: Ten adres e-mail jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć

Zaparcia w ciąży

ZAPARCIA W CIĄŻY - jak sobie radzić

W czasie ciąży bardzo wiele kobiet uskarża się z powodu uciążliwych zaparć. Jest to bardzo typowa dolegliwość w tym stanie, co jest spowodowane kilkoma czynnikami.

Po pierwsze – Wysoki poziom krążących w ciąży hormonów rozluźnia mięśniówkę jelit, co powoduje leniwą perystaltykę. Po drugie zaś – normalna aktywność jelit jest zahamowana przez ucisk rosnącej macicy. Nie oznacza to jednak, że zaparcia są nie do uniknięcia – jeżeli zastosujecie się do naszych rad, z pewnością zminimalizujecie ryzyko zaparć i powstawania hemoroidów (żylaków odbytu).

Jedz produkty zawierające jak największe ilości błonnika i unikaj wysoko przetworzonej żywności zapierającej, a jadaj świeże owoce i warzywa (surowe lub lekko podgotowane bez skórki), kasze, ciemne pieczywo, fasolę i groch i suszone owoce. Postaraj się również spożywać około pięciu-sześciu małych posiłków.

Jeżeli twoje ciało nie reaguje na zalecane zmiany dietetyczne, powinnaś dodać do swej diety trochę otrębów pszennych, jednak nie więcej, niż łyżkę stołową w ciągu dnia. Większe ilości mogą sprawić, że z twojego przewodu pokarmowego zostanie „wymieciona” zbyt duża ilość wartościowych składników pokarmowych potrzebnych twojemu dziecku i tobie samej. Wzbogać swoją dietę również o świeże soki owocowe i warzywne - efektywnie rozmiękczają one stolec i przesuwają naprzód pokarm w przewodzie pokarmowym.

Postaraj się również więcej ruszać – wybierz się codziennie na półgodzinny spacer, a w domu wykonuj regularnie ćwiczenia, które są bezpieczne w czasie ciąży. Jeżeli jednak zaparcia nie ustępują, koniecznie skontaktuj się ze swoim lekarzem, gdyż nie służą one zdrowiu was obojga – ani twojemu, ani dziecka.